سبد خرید شما خالی است.

انتقال فایل بین Windows و macOS با شبکه

بلکا دوشنبه، 13 تیر 6 دقیقه مطالعه
 انتقال فایل بین Windows و macOS با شبکه
انتقال فایل بین Windows و macOS با شبکه

اگر شما هم در محل کار خود یا خانه از دو کامپیوتر یا لپ تاپ با سیستم عامل‌های مختلف استفاده می‌کنید، احتمالا دغدغه جابجایی فایل‌ها بین دو سیستم را داشتید. معمولا در چنین شرایطی از حافظه‌های خارجی مثل فلش درایو یا هارد اکسترنال استفاده می‌کنند. اما این تنها راه چاره نیست.

جابجایی فایل بین MacOS و Windows هم دنگ و فنگ‌های زیادی دارد و ممکن است هنگام اتصال هارد یا فلش با مشکلات مختلفی روبرو شوید. اما یکی از ساده‌ترین و راحت‌ترین روش‌ها، به اشتراک گذاری فایل‌ها از طریق شبکه است.

برای شرکت‌های بزرگ که چندین کامپیوتر با سیستم‌عامل‌های مختلف دارند یا کاربران حرفه‌ای خانگی که دو یا چند لپ‌تاپ یا PC دارند، می‌توان با استفاده از یک کامپیوتر قدیمی به عنوان هاست یا اتصال هارد اکسترنال به مودم (در صورت پشتیبانی از این ویژگی) یک فضای ذخیره سازی (Data Store) تحت شبکه ساخت.

اما این روش بسیار هزینه‌بر است و احتمالا برای همه و مخصوصا کاربران خانگی اقتصادی نباشد. بهترین راه‌حل جایگزین استفاده از قسمتی از فضای ذخیره سازی یکی از سیستم‌هاست. در این حالت دیگر نیازی به هزینه اضافه نخواهید داشت و قسمتی از هارد یکی از سیستم‌های شما به عنوان Host (میزبان) استفاده می‌شود. 

تفاوتی هم ندارد که این پوشه در لپ تاپ شما باشد یا PC شما، در سیستم عامل مک باشد یا ویندوز، درصورتی که سیستم روشن و به شبکه وصل باشد، پوشه در دسترس خواهد بود. در این روش هیچ محدودیتی هم وجود ندارد. ساخت یک شبکه انتقال داده بین سیتسم‌ها بسیار ساده است. اول پوشه‌ای که می‌خواهید به عنوان هاست استفاده کنید را آماده کنید و سپس تنظیمات شبکه مک یا ویندوز را در سیستم(های) دیگر انجام دهید تا به آن پوشه دسترسی داشته باشند.

اشتراک گذاری فایل از ویندوز به مک

شبکه کردن دو یا چند سیستم با یکدیگر نیاز به کمی دانش و تخصص در این زمینه دارد، اما در ادامه سعی کرده‌ایم تمامی مراحل راه اندازی شبکه در ویندوز و سپس اتصال مک به آن شبکه را توضیح دهیم.

راه‌اندازی شبکه اشتراک گذاری فایل در ویندوز

ابتدا مطمئن شوید که Network Discovery در سیستم ویندوزی شما فعال باشد. برای اطمینان از این مورد، روی Start و سپس Settings کلیک کنید و از منوی سمت چپ گزنیه Network & Internet را انتخاب کنید. بسته به روش اتصال به شبکه، روی Ethernet یا Wi-Fi کلیک کنید. دنبال گزینه Change Advanced Sharing Options بگردید و برروی آن کلیک کنید.

در پنچره باز شده، در بخش Private، مطمئن شوید که Network Discovery روشن است و گزینه «automatic setup of network-connected devices» نیز علامت زده شده باشد. قسمت File and Printer Sharing را هم به حالت روشن تغییر دهید و روی Save Changes کلیک کنید. 

توجه: برای حفظ امنیت و رعایت حریم خصوصی، این تنظیمات را فقط برروی پروفایل Private انجام دهید و برروی پروفایل‌های Guest or Public اعمال نکنید.

راه‌اندازی شبکه اشتراک گذاری فایل در ویندوز
راه‌اندازی شبکه اشتراک گذاری فایل در ویندوز

برای ایجاد پوشه جدید، درایویی که قصد ساختن پوشه را باز کنید و در قسمت خالی راست کلیک کنید. از منوی باز شده گزینه New و سپس Folder را انتخاب کنید. و یا به پوشه‌ای که می خواهید به اشتراک بگذارید بروید. روی پوشه کلیک راست کرده و Properties را انتخاب کنید. به تب Sharing بروید، سپس در بخش Network File and Folder Sharing، روی Share کلیک کنید. 

حساب‌ (های) کاربری که قصد به اشتراک گذاری پوشه با آن‌ها را دارید را انتخاب کنید و سپس روی Share و Done کلیک کنید. می‌توانید در تب Sharing گزینه‌ Advanced Sharing را انتخاب کنید تا دسترسی یوزرها را به پوشه مدیریت کنید؛ مثلا دسترسی پوشه را برای یک یوزر مشخص محدود به read-only (نمایش) کنید تا امکان ویرایش یا اضافه کردن فایل را نداشته باشد.

تنظیمات پوشه هاست در ویندوز
تنظیمات پوشه هاست در ویندوز

اما اگر شبکه‌ای که ایجاد کرده‌اید یک شبکه خصوصی است و فقط خودتان به فایل‌ها دسترسی خواهید داشت، نیازی به تغییر تنظیمات این بخش نیست. پس از تنظیم پوشه ها برای اشتراک گذاری، در قدم بعدی باید سیستم دیگر را برای دسترسی به پوشه تنظیم کنید.

دسترسی به پوشه اشتراک گذاری شده از طریق macOS

برای باز کردن پوشه‌های اشتراک گذاشته شده و دسترسی به فایل‌ها، به اطلاعاتی  از سیستم  میزبان (ویندوزی) خود مانند آدرس IP و Workgroup name نیاز دارید. این اطلاعات را هم میتوانید از بخش Network & Internet در Settings پیدا کنید.

در مک او اس، Finder را باز کنید، و روی گزینه Go کلیک کنید و سپس Connect to Server را انتخاب کنید. در این مرحله احتمالا شبکه را به طور خودکار شناسایی کرده‌است، برای چک کردن این مورد می‌توانید دکمه Browes را بزنید تا شبکه‌های موجود را نمایش دهد. از لیست نمایش داده برروی سیستم ویندوزی کلیک کنید تا به پوشه و فایل‌ها به اشتراک گذاشته شده دسترسی داشته باشید.

اگر سیستم ویندوزی شما را در لیست نمایش نداد، در باکس Connect to server تایپ کنید smb:// وسپس آدرس DNS را وارد کنید  سپس یک / بذارید و نام پوشه را تایپ کنید ( smb://DNSname/folder) یا پس از تایپ smb:// آدرس IP را تایپ کنید و سپس / و در آخر نام پوشه را بنویسید (smb://IPaddress/folder) و در آخر دکنه Connect را بزنید.

دسترسی به پوشه اشتراک گذاری شده از طریق macOS
دسترسی به پوشه اشتراک گذاری شده از طریق macOS

در این مرحله ممکن است اطلاعاتی از سیستم ویندوزی شما را بخواهد تا بتواند به پوشه دسترسی پیدا کند، اطلاعاتی مانند Workgroup name و اطلاعات اکانتی که با آن وارد شده‌اید. پس از یک بار احراز هویت، می‌توانید به فایل‌های ذخیره شده در پوشه‌ها دسترسی داشته باشید.

اشتراک گذاری فایل از مک به ویندوز

راه اندازی شبکه و به اشتراک گذاری یک پوشه در شبکه در سیستم عامل MacOS نسبتا راحت‌تر از ویندوز است و از طریق ویندوز هم به راحتی می‌توانید به آن وصل شوید و به فایل‌ها و پوشه‌ها دسترسی داشته باشید.

راه اندازی شبکه اشتراک گذاری فایل در MacOS

برای راه اندازی شبکه اشتراک گذاری فایل در مک کافیست برروی لوگو اپل در قسمت منو کلیک کنید و گزینه System Performance را انتخاب کنید و به قسمت Sharing بروید. از لیست، تیک گزینه File Sharing را بزنید و در صفحه جدید تیک گزینه Share files and folders using SMB را هم فعال کنید.

راه اندازی شبکه اشتراک گذاری فایل در MacOS
راه اندازی شبکه اشتراک گذاری فایل در MacOS

در لیست پایینی همین بخش تیک اکانتی که قصد به اشتراک گذاری فایل‌ها توسط آن را دارید، بزنید. باید پسور اکانت را وارد کنید و سپس برروی دکمه Done کلیک کنید. توجه داشته باشید اطلاعاتی که در این صفحه نمایش داده میشود (Smb Address) احتمالا برای اتصال ویندوز به مک لازم خواهد شد.

به صفحه System Preferences برگردید و برروی گزینه Network کلیک کنید. روشی که با آن به شبکه وصل هستید را انتخاب کنید و بروی گزینه Advance کلیک کنید. زیر بخش WINS برروی Workgroup و سپس Workgroup Name کلیک کنید. بطور پیشفرض نام ورک گروپ WORKGROUP یا MSHOME است اما می‌تواند نام دیگری هم داشته باشد.

اضافه کردن پوشه و فایل در شبکه اشتراک گذاری در MacOS
اضافه کردن پوشه و فایل در شبکه اشتراک گذاری در MacOS

به منوی Sharing برگردید و زیر قسمت Shared Folder، آیکون + را انتخاب کنید و پوشه‌ای که قصد به اشتراک گذاری آن را دارید را انتخاب کنید و در آخر Add را بزنید. در قسمت Users می‌توانید دسترسی افراد یا گروه‌ها را به هر پوشه تغییر دهید. 

دسترسی به پوشه اشتراک گذاری شده از طریق Windows

در ویندوز File Explore را باز کنید و گزینه network را انتخاب کنید. مک باید در لیست وجود داشته باشد. برروی آن کلیک کنید و پسورد سیستم را وارد کنید تا به فایل‌ها دسترسی داشته باشید.

دسترسی به پوشه اشتراک گذاری شده از طریق Windows
دسترسی به پوشه اشتراک گذاری شده از طریق Windows

به نظر شما بهترین و سریع‌ترین روش جابجای فایل بین دو سیستم ویندوز و مک او اس چیست؟

دوشنبه، 7 مهر

قابلیت Widget ها در iOS 14

پخش ویدئو

دوشنبه، 7 مهر

قابلیت جدید ‌‌Back Tap در آی‌او‌اس ۱۴

پخش ویدئو

یکشنبه، 29 تیر

استفاده از فونت دلخواه در آیفون و آیپد برای تایپ

پخش ویدئو

چهارشنبه، 28 خرداد

غیرفعالسازی Memoji Stickers

پخش ویدئو

original-product

ضمانت اصل بودن کالا

secure-payment

پرداخت امن

refund-money

۷ روز ضمانت بازگشت

applemarket-support

پشتیبانی ۲۴ ساعته

applemarket-logo

مجموعه اپل مارکت از سال 1376 فعالیت خود را در زمینه IT آغاز کرده است و از سال 1389 بطور تخصصی در زمینه فروش و خدمات محصولات اپل در حال فعالیت است.

مجموعه اپل مارکت با استفاده از کادری مجرب ، همواره خود را ملزم می داند تا بهترین محصولات با پایین ترین قیمت ممکن را در اختیار کاربران گرامی قرار دهد.

به همین جهت ما شعار #اورجینال_بخرید را سرلوحه فعالیت های خود قرار داده ایم، ما صرفا معتقد به استفاده از لوازم جانبی و کالاهای اورجینال هستیم به همین جهت تمامی کالاهای موجود در فروشگاه ما، برند های اورجینال، معتبر و مورد تایید هستند.


خدمات ما

 • ✅ تعمیرات سخت افزاری
 • ✅ اپل آیدی
 • ✅ فروش انواع لوازم جانبی اورجینال
 • ✅ خدمات نرم افزاری
 • ✅ بیمه محصولات
 • ✅ آموزش و پشتیبانی آنلاین

تماس با ما

 • آدرس:
  تبریز پایین تر از میدان ساعت نرسیده به مصلی مجتمع تجاری استاد شهریار پلاک ۴۳ و ۵۴
 • تلفن ‌تماس: ۰۴۱-۳۵۵۴۴۱۲۲
  ۰۴۱-۳۵۵۳۳۰۳۹
 • ساعات‌کاری: ۹ تا ۲۲
 • ارتباط با ما:
تمامی حقوق این سایت نزد اپل مارکت محفوظ می‌باشد. طراحی و توسعه توسط UZAY.IR