سبد خرید شما خالی است.

هرآنچه درباره ویژگی‌های امنیتی و حریم خصوصی iOS16 باید بدانید

بلکا پنجشنبه، 20 مرداد 6 دقیقه مطالعه

در هر آپدیت iOS شاهد به روز رسانی‌هایی در ویژگی‌های امنیتی و حریم خصوصی آن هستیم که iOS 16 هم از این قاعده مستثتی نیست. اپل در iOS 16 با اضافه کردن ابزارهایی مانند قابلیت‌های جدید Face ID، بهبودهایی در زمینه امنیت عکس و غیره سعی در آسان‌ کردن تجربه کاربر در زمینه حفظ امنیت خود داشته است. در ادامه به بررسی آپدیت‌های جدید بخش ویژگی‌های امنیتی و حفظ حریم خصوصی می‌پردازیم.

Safety Check

در بخش Setting ویژگی امنیتی جدیدی به نام Safety Check اضافه شده است که به کاربر امکان می‌دهد به سرعت داده‌ها و لوکیشن‌هایی از موقعیت مکانی خود را که با دیگران به اشتراک گذاشته است را پاک و reset کند. به گفته اپل مخاطب هدف این ویژگی کسانی هستند که تحت خشونت خانگی از طرف همسر یا شریک عاطفی خود قرار دارند.

با باز کردن Setting و ضربه زدن روی Privacy and Security section وارد بخش Safety Check می‌شوید. در Safety Check شما با دو گزینه روبه‌رو می‌شویداولی شامل Emergency Reset که به معنی حذف سریع و ریست کردن داده‌های شماست و گزینه دوم چک‌لیستی از تمام داده‌هایی است که با دیگران به اشتراک گذاشته‌اید. همچنین Safety Check دارای گزینه Quick Exit برای مواقعی است که در خطر غافلگیری و لو رفتن توسط دیگران هستید و با زدن آن مستقیما به صفحه اول آیفون می‌روید.

Emergency Reset

Emergency Reset قابلیتی one-tap یا یک ضربه‌ای است که با چند ضربه به شما امکان محافظت از دستگاه مجهز به سیستم‌عامل iOS را می‌دهد. با لمس گزینه‌ی Emergency Reset بلافاصله تمام اشتراک‌گذاری‌های شما با همه افراد و برنامه‌ها قطع می‌شود.

قطع اشتراک‌گذاری توسط Emergency Reset شامل هر چیزی است که ممکن است با افراد به اشتراک گذاشته باشید، مانند اطلاعات مکان، home data، آلبوم‌های عکس و موارد دیگر.
از قابلیت‌های دیگر Emergency Reset حذف تمام مخاطبین اضطراری و ریست کردن Apple ID و رمز عبور کاربر است تا کسی نتواند به حساب شما وارد شود.

Manage Sharing

در شرایط اضطراری کمتر، قابلیت Manage Sharing یا مدیریت اشتراک‌گذاری و دسترسی، به شما امکان مشاهده نمای کلی از آنچه به اشتراک گذاشته‌اید می‌دهد. با وجود این قابلیت کسی نمی‌تواند به صورت مخفیانه با استفاده از اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی، آلبوم‌های به اشتراک‌گذاشته‌شده یا سایر ویژگی‌های آیفون شما را ردیابی کند.

با استفاده از Manage Sharing دسترسی کاملی به لیست داده‌های اشتراک‌‌گذاری شده، افرادی که اطلاعات را با آنها به اشتراک گذاشته‌اید و میزان دسترسی آنها را خواهید داشت. همچنین می‌توانید فهرستی از تمام برنامه‌های شخص ثالثی که نصب کرده و اجازه دسترسی به آنها داده‎‌اید را ببینید. حتی می‌توانید مجوزهای دسترسی برنامه‌ها و داده‌های به اشتراک‌گذاری شده در برنامه‌هایی مانند بلوتوث، مخاطبین و لوکیشن را به صورت جداگانه مشاهده کنید. در هر مرحله با زدن Stop Sharing و انتخاب افراد یا برنامه‌ها می‌توانید دسترسی آنها و اشتراک‌گذاری داده‌هایتان را متوقف کنید.

با استفاده از Manage Sharing امکان مدیریت حساب iCloud خود را داشته و می‌توانید ببینید حساب شما به چه دستگاه‌هایی وارد شدید یا از دستگاه‌هایی که نمی‌خواهید خارج شوید بعلاوه به شما امکان می‌دهد شناسه و رمز عبور اپل خود را بازنشانی کرده و مخاطبین اضطراری را غیرفعال کنید.

آلبوم عکس‌های Hidden و Recently Deleted را قفل کنید

در iOS 16، آلبوم‌های Hidden و Recently Deleted بدون احراز هویت بیومتریک از طریق Face ID، Touch ID یا رمز عبور باز نمی‌شوند.

Landscape Face ID

در مدل‌های سری آیفون 13، بعد از نصب سیستم عامل iOS 16، قابلیت Face ID در حالت افقی کار می‌کند. با این آپدیت جدید، Face ID قفل آیفون را بدون توجه به اینکه کاربر گوشی را در جهت عمودی یا افقی نگه داشته باز می‌کند.

Rapid Security Response

در iOS 16، اپل می تواند به روز رسانی های امنیتی را بدون نیاز به به روز رسانی کل سیستم عامل اعمال کند. در iOS 15، به‌روزرسانی‌های امنیتی با به‌روزرسانی‌های کلی iOS مرتبط هستند و به آپدیت کامل نیاز دارند، اما iOS 16 توزیع به‌روزرسانی‌های امنیتی را برای اپل آسان‌تر و دانلود آن‌ها را سریع‌تر می‌کند.

هنگام به روز رسانی iOS 16، اپل دستگاه شما را طوری تنظیم می‌کند که به‌روزرسانی‌های امنیتی به‌طور خودکار نصب شوند، این ویژگی را می‌توان در قسمت General > Software Update > Automatic Updates غیرفعال کرد. حتی می‌توانید آپدیت‌های امنیتی مهم را سریع‌تر در دستگاه‌های خود دریافت کنید. این قابلیت‌ها می‌توانند به طور خودکار در نرم‌افزار استاندارد اعمال شوند.

Pasteboard Permissions

در iOS 16، برنامه‌ها قبل از دسترسی به کلیپ‌بورد برای کپی و جای‌گذاری محتوا به مجوز کاربر نیاز دارند. برنامه‌ها با نمایش پیامی از کاربر اجازه می‌گیرند تا بتوانند از ویژگی کپی و جای‌گذاری استفاده کنند. این قابلیت مشابه روش سایر برنامه‌ها برای دسترسی به میکروفون، دوربین، مکان و سایر داده‌های حساسی است که به مجوز نیاز دارند.

Passkeys

با iOS 16 و به‌روزرسانی‌هایی که دریافت کرده است، اپل کلیدهایی را برای جایگزینی رمزهای عبور سنتی هنگام ورود به وب‌سایت یا برنامه اضافه کرده است. اپل می گوید که Passkey ها از رمزهای عبور ایمن‌تر هستند و از کاربران در برابر فیشینگ، بدافزارها و سایر حملاتی که سعی در دسترسی مجدد به حساب کاربری دارند، محافظت می‌کند. کلیدهای عبور در نسخه بتای iOS 16 اعمال نشده اند، اما در نسخه نهایی که اواخر امسال عرضه خواهد شد در دسترس قرار خواهند گرفت.

کلیدهای عبور از طریق یک سیستم کلیدی کار می‌کنند. یک کلید عمومی که در سرور وب‌سایت ذخیره می شود، در حالی که کلید دوم خصوصی است و در حافظه دستگاه نگهداری می شود. در آیفون و سایر دستگاه‌های دارای احراز هویت بیومتریک، از Face ID یا Touch ID استفاده می‌شود تا رمز عبور را برای احراز هویت کاربر در یک وب‌سایت یا برنامه تأیید کند.
کلید وب سایت و کلید دستگاه اپل باید مطابقت داشته باشند تا امکان ورود به سیستم وجود داشته باشد، از آنجایی که کلید دستگاه خصوصی است و فقط در دسترس کاربر است، نمی توان آن را دزدید، فاش کرد یا فیش کرد.

کلیدهای عبور از Keychain iCloud استفاده می کنند که برای محافظت بیشتر نیاز به احراز هویت دو مرحله ای دارد. کلیدهای عبور از طریق iCloud Keychain در همه دستگاه‌های کاربر همگام‌سازی می‌شوند و این رمزها با کلیدهای رمزنگاری خاص خود رمزگذاری شده است.

همگام‌سازی رمز عبور در بین دستگاه‌ها در صورت مفقود شدن آیفون، افزونگی را ارائه می‌دهد، اما اگر همه دستگاه‌های اپل کاربر و کلیدهای عبور ذخیره شده در آن‌ها گم شوند، اپل یک تابع escrow iCloud را برای بازیابی اطلاعات کلید عبور ایجاد می‌کند. در این شرایط یک فرآیند احراز هویت چند مرحله‌ای وجود دارد که کاربر باید طی کند تا Keychain iCloud را با کلیدهای عبور بازیابی کند، یا کاربران می‌توانند شخصی را به عنوان مخاطب بازیابی حساب تعیین کنند.

ممکن است کار کردن با Passkeys پیچیده به نظر برسد، اما در عمل، به سادگی استفاده از Touch ID یا Face ID است. اپل با اعضای FIDO Alliance از جمله گوگل و مایکروسافت همکاری می‌کند تا مطمئن شود Passkeys میتوانند با دستگاه های غیر اپل و در همه پلتفرم ها نیز استفاده شوند. در دستگاه‌های غیر اپل، Passkeys از طریق کدهای QR کار می‌کند که با استفاده از آیفون احراز هویت می‌شوند، اما نیاز به پشتیبانی شرکت‌های دیگر دارد و باید در سراسر دنیای فناوری مورد استفاده قرار گیرد.

Lockdown Mode

اپل در iOS 16 حالت Lockdown Mode را اضافه کرده که به معنی تامین سطح امنیتی بالا برای فعالان، روزنامه‌نگاران و افرادی است که هدف حملات سایبری پیچیده قرار می‌گیرند. Lockdown Mode عملکرد بسیاری از ویژگی‌های آیفون و همچنین قفل کردن برنامه‌ها و وب‌سایت‌ها را به شدت محدود یا غیرفعال می‌کند.

حالت Lockdown Mode انواع پیوست‌ها در پیام‌ها و تماس‌های FaceTime از افراد غیر مخاطب را مسدود می‌کند، عملکردهای مرور وب را محدود و از نصب نمایه‌های پیکربندی جلوگیری می‌کند.
حالت قفل برای عموم کاربران عرضه نشده است و اکثر مردم با توجه به محدودیت آن نباید آن را روشن کنند. این ویژگی به طور پیش فرض غیرفعال است و می تواند از تنظیمات و بخش Privacy and Security section. فعال شود.

از نظر شما کدام قابلیت مربوط به تنظیمات حریم خصوصی کاربردی‌تر است؟

دوشنبه، 7 مهر

قابلیت Widget ها در iOS 14

پخش ویدئو

دوشنبه، 7 مهر

قابلیت جدید ‌‌Back Tap در آی‌او‌اس ۱۴

پخش ویدئو

یکشنبه، 29 تیر

استفاده از فونت دلخواه در آیفون و آیپد برای تایپ

پخش ویدئو

چهارشنبه، 28 خرداد

غیرفعالسازی Memoji Stickers

پخش ویدئو

original-product

ضمانت اصل بودن کالا

secure-payment

پرداخت امن

refund-money

۷ روز ضمانت بازگشت

applemarket-support

پشتیبانی ۲۴ ساعته

applemarket-logo

مجموعه اپل مارکت از سال 1376 فعالیت خود را در زمینه IT آغاز کرده است و از سال 1389 بطور تخصصی در زمینه فروش و خدمات محصولات اپل در حال فعالیت است.

مجموعه اپل مارکت با استفاده از کادری مجرب ، همواره خود را ملزم می داند تا بهترین محصولات با پایین ترین قیمت ممکن را در اختیار کاربران گرامی قرار دهد.

به همین جهت ما شعار #اورجینال_بخرید را سرلوحه فعالیت های خود قرار داده ایم، ما صرفا معتقد به استفاده از لوازم جانبی و کالاهای اورجینال هستیم به همین جهت تمامی کالاهای موجود در فروشگاه ما، برند های اورجینال، معتبر و مورد تایید هستند.


خدمات ما

 • ✅ تعمیرات سخت افزاری
 • ✅ اپل آیدی
 • ✅ فروش انواع لوازم جانبی اورجینال
 • ✅ خدمات نرم افزاری
 • ✅ بیمه محصولات
 • ✅ آموزش و پشتیبانی آنلاین

تماس با ما

 • آدرس:
  تبریز پایین تر از میدان ساعت نرسیده به مصلی مجتمع تجاری استاد شهریار پلاک ۴۳ و ۵۴
 • تلفن ‌تماس: ۰۴۱-۳۵۵۴۴۱۲۲
  ۰۴۱-۳۵۵۳۳۰۳۹
 • ساعات‌کاری: ۹ تا ۲۲
 • ارتباط با ما:
تمامی حقوق این سایت نزد اپل مارکت محفوظ می‌باشد. طراحی و توسعه توسط UZAY.IR